Sağlık Rehberi

Obezite (Şişmanlık)

Obezite: Modern Çağın Hastalığı ve Yol Açtığı Sorunlar

Obezite, günümüzde küresel bir sağlık sorunu haline gelmiş durumdadır. Pek çok hastalığın temelinde yatan obezite, kontrolden çıkmış bir vücut ağırlığı artışı olarak tanımlanabilir. İşte obezite hakkında bilinmesi gerekenler:

Obezitenin Sebepleri ve Etkileri

Obezite, genellikle düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve genetik faktörler gibi birçok sebepten kaynaklanır. Obezitenin vücuda olan etkileri ise hayli geniş bir yelpazeye sahiptir; kalp hastalıkları, diyabet, eklem problemleri ve bazı kanser türleri, obezitenin yol açabileceği sağlık sorunları arasında yer alır.

Obezitenin Tanı ve Tedavisi

Obezitenin tanısı genellikle vücut kitle indeksi (VKI) kullanılarak konulur. VKI, kişinin kilosunun boyunun karesine bölünmesi ile elde edilen bir değerdir. VKI’ nin normal sınırı 18-25 arasıdır. 25-30 aralığındaki index değerlerine sahip olan kişiler fazla kilolu olarak adlandırılırken, 30 ve üzeri indekse sahip olan kişiler obez olarak kabul edilir.

Obezitenin tedavisi, genellikle diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Ancak bazı durumlarda medikal tedavi veya cerrahi müdahale de gerekebilir. İşte bazı tedavi yöntemleri:

  • Diyet ve Beslenme Danışmanlığı: Uzman bir diyetisyen eşliğinde hazırlanan diyet programları ve düzenli kontroller ile sağlıklı bir kiloya ulaşmak mümkündür.
  • Egzersiz Programları: Düzenli fiziksel aktivite, normal yaşam koşullarında ve kilo verme sürecinde kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Spor mutlaka hayat tarzı haline getirilmelidir.
  • Endoskopik Yöntemler: Obezitenin yardımcı tedavisi olarak mide botoksu ve mide balonu uygulaması yapılabilir. Bu işlemler cerrahi değildir. Endoskopi yardımıyla uygulanır. Hedef hastanın tokluk hissini artırmaktadır. Böylelikle diyete maksimum uyum sağlanarak sağlıklı ve stresten uzak bir kilo verme süreci yaşanır.
  • Medikal Tedavi: Bazı durumlarda, kilo vermeye yardımcı olabilecek çeşitli ilaçlar reçete edilebilir.
  • Cerrahi tedavi: Obezite tedavisi için çeşitli cerrahi yöntemler kullanılarak kontrollü ve sağlıklı bir şekilde istenilen kiloya ulaşmak mümkündür.

Obezite, ciddi bir sağlık sorunu olarak önemsenmeli ve profesyonel bir yardım alınmalıdır. Eğer obeziteyle mücadele ediyorsanız, bir sağlık profesyoneline başvurarak size uygun bir tedavi planı oluşturabilirsiniz.

HIZLI RANDEVU ALIN

Randevu Oluşturun

Uzm. Dr. Halil Eşenli

Tüm İlgi Alanları

Gastroenteroloji

Modern tekniklerle mide ve bağırsak sağlığınızı koruyoruz.

Endokrinolojik Hastalıklar

Metabolizma sorunlarınız için kapsamlı ve etkili tedavi yaklaşımları.

Hematolojik Hastalıklar

Hematolojik sorunlarınız için kişiye özel tedavi seçenekleri.

Alerjik ve İmmünolojik Hastalıklar

Bağışıklık sistemini güçlendiren etkili ve güvenilir tedavi yaklaşımları.

Nefrolojik Hastalıklar

Böbrek sağlığınız için uygun iyileştirme ve tedavi seçenekleri.

Romatolojik Hastalıklar

Romatizmal hastalıklar için etkili ve güvenilir tedavi seçenekleri.

author-avatar

Uzm. Dr. Halil Eşenli Kimdir?

Uzm. Dr. Halil Eşenli, 5 Ocak 1981 tarihinde Kütahya Tavşanlı’da doğmuştur. İç Hastalıkları ve Dahiliye uzmanı olarak tanınan Dr. Eşenli, tıp kuruluşlarından biri olan Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tamamlamıştır. Dr. Eşenli’nin uzmanlık alanları arasında Gastroenteroloji, Endokrinolojik Hastalıklar, Hematolojik Hastalıklar, Alerjik ve İmmünolojik Hastalıklar, Nefrolojik Hastalıklar ve Romatolojik Hastalıklar yer almaktadır. Özellikle Gastroskopi (Üst GİS Endoskopisi), Kolonoskopi (Alt GİS Endoskopisi), Mide Botoksu ve Mide Balonu konularında derinlemesine bir uzmanlığa sahiptir. Şu anda VM Medical Park Bursa Hastanesi’nde görev yapmakta olan Dr. Eşenli, burada multidisipliner bir yaklaşım ile hastalarına en iyi tedaviyi sunmayı amaçlamaktadır.