Sağlık Rehberi

Mide Hastalıkları

Mide Hastalıkları: Sık Rastlananlar ve Korunma Yöntemleri

Sağlıklı bir yaşamın temel taşlarından biri, işlevini eksiksiz bir şekilde yerine getiren bir sindirim sistemidir. Bu sistem içinde belki de en kritik organların başında mide gelir fakat ne yazık ki, yanlış yemek alışkanlıkları, stres gibi faktörler mide hastalıklarının ortaya çıkmasına hızlıca zemin hazırlar. İşte mide hastalıkları hakkında merak edilenler;

Sık Rastlanan Mide Hastalıkları

Mide hastalıkları, birçok farklı sebepten ötürü ortaya çıkabilir ve çeşitli belirtilerle kendini gösterebilir. Yaygın rastlanılan mide hastalıkları:

  • Gastrit: Mide duvarının iltihaplanması durumudur. Hızlı yemek yeme, mideye zarar verme potansiyeli bununan besinlerin sık tüketimi, aşırı alkol alımı ve bazı ilaçlar gastrite neden olabilir. Belirtileri arasında mide ağrısı, mide ekşimesi, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı ve kusma vs. bulunur.
  • Ülser: Mide veya onikiparmak bağırsağında meydana gelen kanama, mide bağırsak delinmesi ve tümöral dönüşüm ihtimali barındıran çeşitli boy ve derinliklerdeki yaralardır. Mide ve bağırsak sistemine zararlı olabilecek besin yada ilaçların sık ve bilinçsiz tüketimi, stres ve helicobacter pylori bakterisinin sebep olduğu enfeksiyonlar en yaygın nedenlerdir.
  • Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖR): Asidik mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi sonucu meydana gelir. Uzun süreli GÖR, yemek borusunda tahrişe, ülsere, kanamaya ve kanser oluşumlarına neden olabilir.

Herhangi bir mide rahatsızlığı belirtisi yaşamanız durumunda, sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

Korunma Yöntemleri ve Sağlıklı Yaşam İpuçları

Mide hastalıklarından korunmak ve mide sağlığınızı korumak adına bazı önemli adımlar atabilirsiniz:

  • Dengeli Beslenme: Yeterli ve dengeli beslenmek, mide sağlığını korumak adına atılacak en önemli adımlardan biridir. Aşırı yağlı, baharatlı, ekşi ve asitli gıdalardan kaçının, yemeklerden sonra iki saat süresince yatıp uyumamaya özen gösterin.
  • Yavaş Yemek Yeme: Yavaş yemek yiyerek midenizin daha rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz.
  • Stresten Kaçınma: Stres, mide sağlığını olumsuz etkiler. Bu yüzden günlük yaşamda stresten kaçınmak önemlidir.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da, düzenli sağlık kontrollerinin mide hastalıklarının erken teşhisinde büyük bir rol oynamasıdır. Sağlıklı bir mide için gerekli adımları atmaya bugünden başlayın.

HIZLI RANDEVU ALIN

Randevu Oluşturun

Uzm. Dr. Halil Eşenli

Tüm İlgi Alanları

Gastroenteroloji

Modern tekniklerle mide ve bağırsak sağlığınızı koruyoruz.

Endokrinolojik Hastalıklar

Metabolizma sorunlarınız için kapsamlı ve etkili tedavi yaklaşımları.

Hematolojik Hastalıklar

Hematolojik sorunlarınız için kişiye özel tedavi seçenekleri.

Alerjik ve İmmünolojik Hastalıklar

Bağışıklık sistemini güçlendiren etkili ve güvenilir tedavi yaklaşımları.

Nefrolojik Hastalıklar

Böbrek sağlığınız için uygun iyileştirme ve tedavi seçenekleri.

Romatolojik Hastalıklar

Romatizmal hastalıklar için etkili ve güvenilir tedavi seçenekleri.

author-avatar

Uzm. Dr. Halil Eşenli Kimdir?

Uzm. Dr. Halil Eşenli, 5 Ocak 1981 tarihinde Kütahya Tavşanlı’da doğmuştur. İç Hastalıkları ve Dahiliye uzmanı olarak tanınan Dr. Eşenli, tıp kuruluşlarından biri olan Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tamamlamıştır. Dr. Eşenli’nin uzmanlık alanları arasında Gastroenteroloji, Endokrinolojik Hastalıklar, Hematolojik Hastalıklar, Alerjik ve İmmünolojik Hastalıklar, Nefrolojik Hastalıklar ve Romatolojik Hastalıklar yer almaktadır. Özellikle Gastroskopi (Üst GİS Endoskopisi), Kolonoskopi (Alt GİS Endoskopisi), Mide Botoksu ve Mide Balonu konularında derinlemesine bir uzmanlığa sahiptir. Şu anda VM Medical Park Bursa Hastanesi’nde görev yapmakta olan Dr. Eşenli, burada multidisipliner bir yaklaşım ile hastalarına en iyi tedaviyi sunmayı amaçlamaktadır.